دریافت*آشنایی با خاکها، منشا، طبقه بندی و تخریب فیزیکی و مکانیکی آنها و تحکیم خاک*

آشنایی با خاکها, منشا, طبقه بندی و تخریب فیزیکی و مکانیکی آنها و تحکیم خاک|eu
این فایل درباره ی آشنایی با خاکها، منشا، طبقه بندی و تخریب فیزیکی و مکانیکی آنها و تحکیم خاک می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

فرمت فایل: word



تعداد صفحات: 39









خاك



به نظر مي رسد كه انسان اوليه تا زماني كه مواد غذايي خود را از طريق شكار بدست مي آورده، چندان توجهي به خاك نداشته ولي به تدريج كه كشت و دامپروري جايگزين شكار شد، اهميت خاك نيز افزايش يافته است. اين تغيير روش در حدود 9000 سال پيش در كوههاي زاگرس و خوزستان و قسمتي از عراق امروزي بين رودخانه هاي دجله و فرات صورت گرفته و در واقع اولين كشاورزي از ايران آغاز شده است.



تعريف خاك (Soil - Earth)



از نقطه نظر يك متخصص كشاورزي، خاك ماده اي است كه گياه در آن قابل رشد بوده و زندگي آن را تأمين مي كند. از نقطه نظر يك زمين شناس، خاك مفهوم چندان مشخصي نداشته و كلاً به مواد پست و جدا از همي كه از تجزيه سنگ ها حاصل شده اتلاق مي شود. اما از نقطه نظر مهندسين خاك مفهوم نسبتاً وسيع تري دارد. در نظر يك مهندس خاك، خاك عبارتست از هرگونه مواد معدني تحكيم نيافته اي كه از ذرات جامد مجزا از هم كه حفرات بين آنها را هوا و يا ساير گازها و مايعات علي الخصوص آب اشغال كرده است و لذا بر طبق تعاريف فوق، متخصصين كشاورزي بيشتر به خاك هاي ارگانيك (آلي) توجه دارند و مهندسين بيشتر به خاك هاي غير ارگانيك.



از بحث فوق ديده مي شود كه در نظر مهندسين خواص فيزيكي و مكانيكي خاك، از نظر متخصصين كشاورزي خواص شيميايي و فيزيكي آن و از نظر زمين شناسان خواص منيرالوژي آن مهم مي باشد.



منشاء خاك ها



سنگ هاي تشكيل دهنده پوسته رويي زمين برحسب منشاء تشكيل آنها به سه گروه تقسيم مي شوند:



سنگ هاي آذرين Igneous Rocks



سنگ هاي رسوبي Sedimentary Rocks



سنگ هاي دگرگون Metamorphic Rocks



سنگ هاي آذرين سنگ هايي هستند كه مستقيماً از سرد شدن مواد مذاب آتشفشان تشكيل مي يابد. چنانكه مواد مذاب به كندي سرد شوند، منيرال هاي مختلف به صورت بلورهاي مجزا و درشت تبلور يافته و ساختمان گرانيتي سنگ هاي آذرين بوجود مي آيد. چنانچه مواد مذاب با سرعت بيشتري سرد شوند، بلورهاي خيلي ريزتر تشكيل مي شوند كه بوسيله يك ماده شيشه اي شفاف و چسب مانند پوشانيده مي شوند.



سنگ هاي آذرين و ساير انواع سنگ ها بر اثر هوازدگي مكانيكي و هوازدگي شيميايي به ذرات كوچكتر و منيرال هاي جديد از نوع سنگ مادر و ساير انواع مواد معدني تجزيه مي شوند. اين ذرات كوچك و منيرال هاي جديد، بعد از انتقال بوسيله آب و باد، به صورت لايه هايي در سطح زمين رسوب مي نمايند كه بعداً ذرات متشكله آن توسط مواد چسبنده محلول و شناور در آب به داخل لايه هاي مذكور نفوذ مي نمايند و بهم مي چسبند. اين عمل چسبيدن ذرات كوچكتر تحت فشار وزن لايه هاي فوقاني سنگ هاي رسوبي را بوجود مي آورد.



سنگ هاي دگرگوني از سنگ هاي آذرين و سنگ هاي رسوبي تحت فشار و حرارت زياد حاصل مي شوند. فشار و حرارت خيلي زياد باعث تبلور مجدد مواد معدني به بلورهاي جديد مي شود. هوازدگي مكانيكي نظير انجماد و ذوب مكرر، ساييدگي سنگ هاي توسط جريان آب، باد و امواج در امتداد سواحل، قطعات سنگي را به ذرات كوچكتري نظير سنگريزه، شن، ماسه، سيليت (لاي) و يا حتي ذرات خيلي كوچكتر تبديل مي نمايد. اين ذرات جدا از هم و نيز موادي كه توسط آب و باد رسوب داده شده خاك را تشكيل مي دهند. اندازه قطعات سنگي كه توسط جريان آب حمل مي شود، كاملاً بستگي به سرعت جريان دارد. وقتي كه سرعت جريان كاهش مي يابد، ذرات سنگين تر بتدريج رسوب خواهند كرد و با كاهش بيشتر سرعت، ذرات كوچك و كوچكتر نيز رسوب خواهند كرد. تغيير اندازه ذرات رسوب يافته با سرعت جريان باعث مجزا شدن ذرات مختلف شده و با تغيير سرعت لايه هايي متشكل از سنگريزه، شن، ماسه، لاي و رس رسوب مي نمايند.





مطالب دیگر:
پروژه آماده: ارزیابی رفتار لرزه ای قابهای فولادی با مهاربندهای هم محور فولادیپروژه آماده: بررسی روش های ازدیاد برداشت میکروبیولوژیکی MEOR و بکارگیری آن در مخازنپروژه آماده: شناسايي و طبقه‌بندي خاك و استاندادرهای طبقه بندی خاک و آزمایش هیدرومتریپروژه آماده: بررسی استانداردهای ایزو ISO و فرآیند تدوین و نگارش اهدافپروژه آماده: بررسی استراتژي های بازاريابي همراه با نمونه موردی شرکت XYZ در حوزه مواد دارويي و شيپروژه آماده: بررسی استراتژی فازی برای کنترل خودرو های هیبریدیپروژه آماده: بررسی انواع استراتژي هاي فرزکاري سطوح انحنادار و مدلسازي اسکالپ در استراتژي هاي فرزکپروژه آماده: استفاده از روش FMEA در ارزيابي ريسک (مطالعه موردي: انبار مركزي شركت ملي پخش فرآوردهپروژه آماده: استفاده از روش FMEA در ارزيابي ريسک (مطالعه موردي: بيمارستان گروه پزشکي شمس تبريز)پروژه آماده: استفاده از روش FMEA در ارزيابي ريسک (مطالعه موردي: کارخانه قند نقش جهان)پاورپوینت: بررسی انواع روش های بازیابی تصاویر چهرهبررسی استراتژی های توسعه توسعه تکنولوژي در صنعت خودرو و رقابت پذيري صادراتي صنعت قطعات خودرو درپروژه آماده: بررسی باتري هاي فلز مايع و سيستمهاي نوین ذخيره سازي انرژيپروژه آماده: بررسی اصول انتقال حرارت (قانون فوریه قانون بولتزمن)پروژه آماده: امکان سنجي طراحي و ساخت چوب پلاستيک با استفاده از پرتودهي گامابهینه سازی چند هدفه نرخ برداشت مواد و صافی سطح فولاد ضد زنگ 316 در فرآیند EDM با دو نوع الکترودپروژه آماده: بررسی فرآیند تغيير شكل پيچشي تحت فشار شدید HPT آلومینیومپروژه آماده: بررسی و معادلات حاکم بر انتقال حرارت از طریق دیواره ها و فین ها (پره ها) همراه با مپروژه آماده: بررسی و طراحی آنتن های بال پهن و آنتن دوقطبی متناوب لگاریتمیپروژه آماده: بررسی آنتوسياتين ها در میوه های مختلف و تاثير آن بر سلامتي انسانپروژه آماده: بررسی مدارات کنترل و فرمان و ایمنی و برقی و موتورهای مورد استفاده در آسانسور و استانپروژه آماده: معرفی اوراکل سولاريس و نصب سولاريس در ماشين هاي مجازيپروژه آماده: بررسی عملکرد و سیگنالینک لایه NAS در شبکه های مخابراتی نسل چهارمپروژه آماده: بررسی ایمپلنت مفصل ران و ایمپلنت هیپ مفصل بین ران و خاصره و ایمپلنت زانوپروژه آماده: بررسی ایمپلنت های مغز و اعصاب و ايمپلنتهاي دنداني و ارتوپدی