دریافت*خاک شناسی و آشنایی با خاک، ساختار، تقسسیم بندی و فرایند تشکیل انواع خاک*

خاک شناسی و آشنایی با خاک, ساختار, تقسسیم بندی و فرایند تشکیل انواع خاک|eu
این فایل درباره ی خاک شناسی و آشنایی با خاک، ساختار، تقسسیم بندی و فرایند تشکیل انواع خاک می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 31

فهرست مطالب

تعریف خاک

ساختار خاک

تقسیم بندی خاک از لحاظ سنگهای تشکیل دهنده

فرایند تشکیل انواع خاک

منابع

تعریف خاک

علم خاک شناسی کمتر از صد سال قدمت دارد و همین که به طرف هزاره آینده حرکت می‌کنیم، با مشکلات بزرگی مواجه می‌شود که سابقه نداشتند. نظیر چگونگی تغذیه جمعیت فزاینده جهان ، چگونگی حفاظت از اتمسفر زمین. اینها مسائل محض زیست محیطی نیستند، بلکه تبعاتی هستند که در ارتباط با موجودیت انسان و زمین می‌باشند.

کارهای علمی زیادی جهت اصلاح دانستنی‌هایمان در مورد بیولوژی خاک ، باقی مانده است. توسعه سیستمهای تولید غذا با بهره‌گیری وسیع از پروسه‌های بیولوژیکی باید هدف کلی دانشمندان در کشورهای توسعه یافته و هم در کشورهای در حال توسعه باشد. بدین گونه استفاده از آفت کشها و کودهای غیر آلی که تقریبا ادامه دارد، همراه با عوامل کنترل بیولوژیکی ، سیستمهای کامل کنترل آفات و بیماریها را تشکیل می‌دهد. یک چنین استراتژیهایی در ارتباط با تغییر تکنولوژی انرژی شدید به تکنولوژی دانش شدید می‌باشد.

تحقیقات متعدد کشاورزی مدرن سازگار با این اهداف در ارتباط با کشاورزی سازمان یافته یا کشاورزی بیولوژیکی ، است. کشاورزی بیولوژیکی ، سیستمی را آرزو می‌کند که در آن تداوم حاصلخیزی خاک و کنترل آفات و بیماریها بوسیله ترقی یافتن چرخه‌ها و پروسه‌های طبیعی ، تعدیل هزینه‌های انرژی و منابع ، بقا موجه تولید قابل دسترسی باشد.در نخستین سالهایی که مطالعه خاک در ایالات متحده شروع شده بود. محققین فکر می‌کردند که مواد اولیه و مادر تقریبا تنها عامل تعیین نوع خاک حاصل ، می‌باشد. بنابراین می‌اندیشیدند که از هوازدگی سنگ آهک نوع دیگری از خاک تولید می‌شود. البته این یک واقعیت است که نوع خاک تا حدودی بازتاب موادی است که از آنها تشکیل یافته است. و در برخی موارد حتی از روی نوع خاک پوشاننده سنگها می‌توان نحوه توزیع و گسترش آنها را بر روی نقشه آورد. اما با دستیابی به اطلاعات بیشتر بتدریج مشخص شد که سنگ بستر تنها عامل تعیین کننده نوع خاک نیست.

دانشمندان خاکشناس رومی ، به دنبال کار عظیم دوکیوشف (1903-1846) نشان دادند که اگر شرایط اقلیمی از نقطه‌ای به نقطه دیگر تفاوت کند حتی بر روی یک نوع سنگ بستر نیز چندین نوع خاک تشکیل می‌شود. این طرز تفکر که شرایط آب و هوایی تاثیری عمده در تشکیل خاک دارد. برای اولین بار در دهه 1920 توسط ماربوت (1935-1863) در ایالات متحده مطرح گشت. از آن موقع تا کنون دانشمندان خاکشناس دریافته‌اند عوامل دیگری که در نحوه تشکیل خاک نقش حیاتی دارند، وجود دارد.برای مثال برجستگی سطح زمین نقش مهمی در نوع خاک دارد. بدین ترتیب که خاک موجود در بالای یک تپه با خاک موجود در شیب، این نیز به نوبه خود با خاک موجود در زمین و پای تپه متفاوت است. مع ذالک سنگ بستر زیر هر سه نوع خاک یکسان است. گذشت زمان نیز عاملی دیگر است، بدین معنی که اگر شرایط آب و هوایی ، سنگ بستر و پستی و بلندی ، در یک محل یکسان باشد، خاکی که به تازگی در آن محل تشکیل شده باشد با خاکی که هزاران سال از تشکیل آن در همان محل گذشته است تفاوت خواهد داشت.

مطالب دیگر:
📂پاورپوینت مرمت ابنیه کاروانسرای حسین خانی همدان📂جزوه استاتیک دانشگاه امیر کبیر📂دانلود پاورپوینت ساختار قامتی حركات اصلاحی تشخیص راههای پیشگیری تمرینات📂دانلود پاورپوینت ارائه الگوریتم ترکیبی فرا ابتکاری برای حل مساله مکان یابی مسیریابی – وسیله نقلیه ظرفیت دار📂دانلود پاورپوینت دستنامه برنامه ریزی استراتژیک📂جزوه انتقال حرارت 1📂فایل پاورپوینت پردازش و دفع مواد زائد جامد (پسماند و زباله)📂پرسشنامه زمینه یابی خودادراکی پی ریت منداگلیو (PMSPS)📂پاورپوینت درسهای بازاریابی از خوزه مورینیو📂پاورپوینت دستورالعمل جامع بازرسی بهداشت حرفه ای كشور📂پاورپوینت دستگاه جذب اتمی📂پاورپوینت دستگاه عصبی و سلولهای عصبی📂پاورپوینت دیدگاه های نو در برنامه ریزی آموزشی📂پاورپوینت ذرات بنیادی اتم📂پاورپوینت راهنمای استفاده از آنتی بیوتیک پروفیلاکتیک پیش از اعمال جراحی📂پاورپوینت روش تدوین برنامه کسب و کار Business Plan📂پاورپوینت روش حریصانه (Greedy Approach)📂پاورپوینت روشهای بازنمایی دانش📂پاورپوینت روشهای برنامه ریزی شهری در ایران و جهان📂پاورپوینت رویکرد برنامه ریزی جهانگردی📂پاورپوینت زباله ثروتی ناشناخته📂پرسشنامه اندازه گیری حافظه آینده نگر و گذشته نگر📂پاورپوینت زبان ماشین و اسمبلی📂پاورپوینت زمینه های عینی و شیوه های عملی برای پشتیبانی از برنامه های راهبردی دانشگاهها📂پاورپوینت ساختار بازار برق ایران